27-02-2024

ДАРУНКИ БІБЛІОТЕЦІ

 

 

 

Дякуємо Онищенку Артуру Миколаєвичу, завідувачу кафедри мостів, тунелів та гідротехнічних споруд, доктору технічних наук, професору за подаровану до фонду бібліотеки монографію «Методи підвищення корозійної стійкості та довговічності транспортних і гідротехнічних споруд».

Приємно, коли бібліотека поповнюється новими виданнями і вони стають часткою нашого фонду та допомагають у забезпеченні навчального процесу.

 

 



21-02-2024

МАСОВІ ЗАХОДИ

 

Щорічно 20 лютого по всій Україні відзначається День Героїв Небесної Сотні . Минуло десять років від тоді як захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України на майдан вийшли громадяни.

У лютому 2014 року під час сутичок протестувальників із силовиками в центрі Києва загнули понад сто осіб, сотні були поранені. Згодом загиблих учасників почали називати «Небесною сотнею». За даними  Генпрокуратури, під час Євромайдану постраждали 2,5 тисячі людей, 104 з них загинули.

       

Кафедра теорії та  історії держави і права разом зі студентами 1 курсу зібрались за круглим столом, щоб вшанувати  пам'ять загиблих під час Революції Гідності. Присутні згадали події того часу в центрі європейської столиці, коли лилась кров і від куль снайперів гинули беззбройні люди. Скорботну картину доповнювали відеокадри тих трагічних днів та вірші присвячені Героям Небесної Сотні, які лунали у виконанні молоді. 

Література також є важливим інструментом нагадування про минуле та його осмислення. Головний бібліотекар абонементу художньої літератури Людмила УШАКОВА ознайомила  учасників круглого столу з добіркою творів, які увічнили події Майдану та його героїв.

 



19-02-2024

ВИДАННЯ БІБЛІОТЕКИ

 

До Дня пам’яті героїв Небесної Сотні

 

Борітеся – поборете!

Вам Бог помагає!

За вас правда, за вас слава

І воля святая!

 

Т. Г. Шевченко

 

Попри творчу натуру Тарас IШевченко завжди був бунтарем. До наших днів його ім’я ототожнене з такими визначеннями, як символ України та національний герой. Його творчість підіймає бойовий дух українського народу як з часів Революції гідності так і сьогодні - під час повномасштабного вторгнення РФ.

Творчість будителя нації Тараса Шевченка набула особливої цитованості та інтерпретацій під час Революції Гідності. Окрім появи революційного та громадського контенту, цьому сприяло наближення ювілею. 2014 року виповнювалося 200 років від народження великого поета.

 

У інформаційному дайджесті «Шевченко на барикадах, або як Кобзар став одним із майданівців», підготовленому відділом ІТ та КЗ бібліотеки, розповідаємо про прояв Шевченка на Майдані.

 



12-02-2024

ВСЕСВІТНІ ДНІ І МІЖНАРОДНІ СВЯТА

 

 

Всесвітній день радіо (World Radio Day) відзначається щорічно 13 лютого, починаючи з 2012 року, за рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО.

 

Протягом багатьох років суспільство цікавить історія винайдення радіо. Справа в тому, що практично в один і той же час це геніальне відкриття зробили кілька вчених з різних країн. Олександр Попов, Гульєльмо Марконі, Нікола Тесла, Генріх Герц, Ернест Резерфорд – всі ці люди так чи інакше пов’язані з радіо.

Не так важливо, кого з них першим відвідала геніальна думка, всі вчені вклали в розвиток науки неоціненний вклад. 

Докладніше

 

Слово в перекладі з латинської  radiare  означає  «випромінювати,  випускати промені». Основою радіо  є  електромагнітні  хвилі.

Питання першості  у відкритті  радіо у різних країнах трактується по-різному, тому що розвиток радіо був еволюційним, протягом двох століть.

 

 

 

 

 

Поняття електромагнітного поля було введено в 1845 році  Майклом  Фарадеєм,  це було одне з найважливіших відкриттів людства.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Через 20 років після цього Джеймс Максвелл  створив теорію електромагнітного поля і вивів всі його закономірності.

Учений довів: електромагнітне випромінювання може поширюватися в просторі зі швидкістю світла.

 

 

 

 

 

Відкриття радіо відбулося багато в чому і  завдяки  Генріху  Герцу. Цей геніальний вчений в 1887 році створив генератор і резонатор електромагнітних коливань. Буквально через рік він продемонстрував громадськості наявність електромагнітних хвиль, що поширюються зі швидкістю світла у вільному просторі. Проблема в тому, що конструкція  Герца працювала лише на відстані кількох метрів один від одного, в приймачі було видно лише іскру, та й то в темряві. Прилад не ідеальний і вимагав удосконалення. Геніальному інженеру і експериментатору нічого не коштувало поліпшити свій винахід. На жаль, Герц помер у віці 37 років в 1894 році, незадовго до відкриття Марконі і Попова.

У Німеччині першовідкривачем способів передачі і прийому електромагнітних хвиль вважають Генріха Герца. У США впевнені, що заслуга винаходу радіо належить Миколі Теслі, який запатентував в 1893 році передавач,  а в 1895-м - приймач. Більшість країн вважає творцем першої  успішної радіосистеми італійського інженера Гульєльмо Марконі. Він домігся цього в 1895 році. Російський фізик Олександр Попов відстав від нього всього на один місяць.

Приблизно в цей же час американський дантист Малон Луміс заявив про те, що відкрив спосіб бездротового зв'язку. Сигнал передавався за допомогою двох повітряних зміїв, до яких були прикріплені електричні дроти. Один з них був антеною радіопередавача, другий - антеною радіоприймача. У 1880- практичну розробку та застосування радіопристроїв здійснювали Нікола Тесла в Америці, Олівер Лодж, Гульєльмо Марконі в Європі, Джагадіш Ч.Бос в Бенгалії, Олександр Попов в Росії, Микола Пильчиков, Семен Айзенштейн, Сергій Жидковський в Україні та інші.

В 1890 році практично одночасно ряд вчених провели успішні експерименти по використанню електромагнітних хвиль, застосувавши при цьому удосконалені елементи.

Хоч дискусії про винахідника радіо не припиняються й досі, можемо точно сказати: Україна не пасла задніх.

Цікава подія трапилася 25 березня 1898 року. Цього дня український вчений Микола Пильчиков прочитав в Одесі лекцію про бездротову телеграфію та продемонстрував кілька дослідів, пов’язаних з радіокеруванням (керування “крізь стіни”). Серед предметів дослідів був годинник, що керувався за допомогою радіосигналу, модель маяка з керованими сигналами тощо.  Важливо сказати, що вчений використовував і розробки інших винахідників, і власні напрацювання. Також відомо, що Пильчиков пропонував військовому міністру запровадити у радіокерування у військовій сфері — телеграфний захищений зв’язок, керовані міни, мінні човни та міноносці без екіпажу. Вченому дозволили проводити дослідження і надали відповідне фінансування та обладнання.

Отож можемо з впевненістю сказати, що українські вчені працювали на рівні світових технологій.

Щодо радіомовлення в Україні, то вперше така подія відбулася 16 листопада 1924 року о 19:00. Гучний, але не надто якісний звук сколихнув вулиці Харкова: «Алло, алло, алло! Говорить Харків, говорить Харків, говорить Харків! Усім, усім, усім! Працює перша в Україні радіотелефонна станція!». 

 



12-02-2024

ВСЕСВІТНІ ДНІ І МІЖНАРОДНІ СВЯТА

11 лютого відзначають Міжнародний день жінок та дівчат у науці.

За даними Інституту статистики ЮНЕСКО, лише  28% науковців у світі – жінки. В Україні серед науковців – 45% жінок і це 12 місце за кількістю жінок – вчених в рейтингу серед 41 країни світу.

Вітаємо з  цим святом усіх жінок  - вчених Національного транспортного університету і дякуємо за працю спрямовану  на розвиток української науки й освіти.

 



06-02-2024

ВИДАННЯ БІБЛІОТЕКИ

 

 
ШАНОВНІ КОРИСТУВАЧІ!
Інформаційно-бібліографічний відділ пропонує вашій увазі тематичний дайджест “Від природного бітуму до штучного асфальтобетону”.
Властивості природних бітумів людство почало освоювати ще за 40 століть до нашої ери.
Бітумну «смолу» у різних варіаціях використовували в медичних цілях. У середні віки в періоди епідемій обкурювали димом від смол вулиці й будинки. У Єгипті бітум широко застосовували для створення мумій єгипетських фараонів і вельмож, завдяки чому вони збереглися до наших днів.
Переглянувши наш дайджест ви дізнаєтеся ще багато цікавих фактів про природний бітум і, на наш погляд, цей матеріал зацікавить не тільки студентів, які вивчають дисципліну “Будівельні матеріали “, а й усіх хто відкритий до нових знань.
 


31-01-2024

ЕЛЕКТРОННА БІБЛІОТЕКА ПОВНОТЕКСТОВИХ ВИДАНЬ

 

 

 

Електронна бібліотека НТУ поповнилася новими виданнями. З новими надходженнями за січень місяць можна ознайомитись переглянувши меню сайту : "Бібліотечний гід / Нові надходження / Надходження до Електронної бібліотеки (січень 2024)".

 

 



29-01-2024

ДАРУНКИ БІБЛІОТЕЦІ

 

 
 
Бібліотека Національного транспортного університету щиро вдячна авторам Михайлу Перетятко і Сергію Кокоту за подарований посібник для водіїв та уповноважених «Перевезення небезпечних вантажів автомобільними дорогами».
Посібник стане у нагоді всім, хто задіяний у сфері перевезення небезпечних вантажів або тільки планує приєднатися до них. Ви знайдете інформацію про небезпечні вантажі, їх властивості, класифікацію, маркування та необхідну документацію під час перевезення. Описані права та обов’язки учасників таких перевезень.
 
 


29-01-2024

ВЕБІНАРИ

 

 

РОЗКЛАД ВЕБІНАРІВ ВІД CLARIVATE НА ЛЮТИЙ 2024 РОКУ

У 2024 році компанія Clarivate продовжує безкоштовні вебінари українською у форматі онлайн на платформі Zoom. Вже відкрито реєстрацію на вебінари, що відбудуться у лютому.

Докладніше

 
1 ЛЮТОГО
Тема: Базові можливості Web of Science для наукової діяльності
Час 10:15–11:15
 
8 ЛЮТОГО
Тема: Світ журналів: хороші, погані та хижацькі
Час 10:15–11:15
 
15 ЛЮТОГО
Тема: Відкритий доступ
Час 10:15–11:15
 
22 ЛЮТОГО
Тема: Оцінка міжнародної співпраці
Час 10:15–11:15
Research Smarter
 
29 ЛЮТОГО
Тема: Підтримка чесності досліджень за допомогою надійних інструментів та даних
Час 10:15–11:15
Реєстрація


23-01-2024

ВИДАТНІ УКРАЇНЦІ

 

28 січня 2024 року першому космонавту України, Герою України Леоніду Костянтиновичу Каденюку виповнилося б 73 роки…

Леонід Костянтинович Каденюк  — український льотчик-випробувач 1-го класу, космонавт, генерал-майор авіації, перший і єдиний астронавт незалежної України, народний депутат України 4-го скликання, Народний Посол України, Герой України, Президент Аерокосмічного товариства України, радник Прем’єр-міністра України та Голови Державного космічного агентства України, Почесний доктор Чернівецького Національного університету імені Ю. Федьковича.

Перший космонавт незалежної України Леонід Костянтинович Каденюк полетів у космос 19 листопада 1997 року. Значення цього польоту для престижу нашої держави в світі важко переоцінити: вперше в історії атрибути  української   державної символіки  –  прапор та герб України – були доставлені на космічну орбіту, і вперше звуки національного гімну лунали над планетою Земля. Докладніше

 




Сторінка: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20