24-08-2021 |
ВСЕСВІТНІ ДНІ І МІЖНАРОДНІ СВЯТА |
30 РОКІВ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ
Новітній історії України виповнюється 30 років. Це молодий вік, але ми маємо багатовіковий літопис, переданий від діда до батька, від батька до сина. Українська жага до волі та незалежності пройшла скрізь віки і створила той фундамент, на якому ми міцно стоїмо. Кожен з нас отримав свободу, яка є нашою спадщиною та здобутком.
Незалежність — у нашій ДНК.
Видатний український політичний діяч та дисидент В'ячеслав Чорновіл говорив, що Україна починається з кожного з нас, маючи на увазі відповідальність кожного окремого громадянина за державу в якій він живе. Від кожного з нас залежить, якою буде майбутнє України. Від військових, лікарів, вчителів, інженерів, хліборобів, спортсменів, науковців, митців, усіх, хто своєю щоденною працею робить нашу державу величною. Тому варто завжди пам'ятати, що Незалежність — це ми, і тому кожен з нас несе свою частку відповідальності за її збереження.
Вітаємо з головним державним святом — Днем Незалежності України!
29-07-2021 |
ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА |
ДО 30-Ї РІЧНИЦІ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ
Бібліотека пропонує своїм користувачам переглянути віртуальну книжкову виставку "Досягнення професорсько-викладацького складу НТУ за 30 років Незалежності України" (меню сайту : "Ресурси бібліотеки / Віртуальні виставки"). На виставці представлено документи з фондів університетської бібліотеки.
Інформаційно-бібліографічний відділ
27-07-2021 |
БІБЛІОТЕКА - НАУКОВЦЯМ |
БІБЛІОГРАФІЧНІ МЕНЕДЖЕРИ
Створення списку літератури до наукової роботи – це дуже клопітка робота, яка потребує багато часу. Важливо чітко вказати всі джерела інформації, які автор використовує при написанні роботи, дотримуючись чітких правил цитування. І на допомогу дослідникам приходять бібліографічні менеджери або референс-менеджери.
Бібліографічний менеджер - це програма, розроблена для зберігання бібліографічних даних, повних текстів і оформлення посилань та списків літератури. Програма дозволяють користувачеві створювати і підтримувати особисту (колективну) бібліотеку посилань на наукову літературу з можливістю завантаження першоджерел, автоматизувати підготовку списків літератури для своїх публікацій. Бібліографічний менеджер може працювати як в онлайн-режимі, так і в універсальному (оффлайн-онлайн) режимі.
Докладніше
Переваги бібліографічних менеджерів:
- зберігання та управління бібліографічними даними;
- збирання інформації про пов’язані PDF документи, веб сторінки, файли, зображення чи створення посилань на доступні повнотекстові джерела;
- додавання нотаток;
- генерування бібліографії чи вставлення цитувань у наукову роботу;
- форматування бібліографічних даних у різні стилі;
- створення групи користувачів та спільна робота з бібліографічними даними в дослідницьких проектах;
- створення приміток до статей і зберігання їх у своїй колекції.
EndNote Online - система управління бібліографічною інформацією, що застосовується для управління посиланнями і бібліографією. Вона допомагає економити час на пошук інформації, правку, перевірку та форматування створюваних користувачем наукових документів. EndNote можна використовувати в режимі онлайн разом з сервісом Web of Science, версією EndNote для ПК або в якості самостійного продукту. Безкоштовний пакет надається в онлайн версії програми - EndNote Online.
EndNote дозволить:
- Якісно відбирати бібліографічну інформацію з різних джерел даних в Інтернеті, наприклад таких як Web of Science, PubMed, Google Scholar та ін.
- Мати в EndNote власну базу даних, захищену паролем і доступну з будь-якого місця, де є підключення до мережі Інтернет і зберігати там записи.
- Працювати колективно, надавати свої записи іншим користувачам EndNote для полегшення роботи.
- Створювати форматований список посилань з використанням різних бібліографічних стилів.
Mendeley - універсальний бібліографічний менеджер для управління бібліографічною інформацією, що дозволяє зберігати і переглядати наукові праці у форматі PDF.
Mendeley також є науковою соціальною мережею з понад 3 мільйонами користувачів. Це дозволяє рекламувати себе і свої дослідження в усьому світі, спілкуватися з іншими дослідниками і вивчати тренди сучасних досліджень.
Для отримання доступу до використання програми необхідно створити обліковий запис на сайті Mendeley.
Mendeley дозволить:
- Завантаження статті безпосередньо з таких платформ, як Science Direct.
- Зберігати документи в особистій бібліотеці, а також керувати та користуватися ними в будь-який час як онлайн, так і офлайн.
- Виділяти фрагменти статей, коментувати їх та ділитися інформацією з членами своєї дослідницької групи.
- Створювати бібліографічні списки і посилання для нової роботи одним натисканням кнопки, вибираючи відповідний стиль.
- Ліміт безкоштовної книжкової полиці: 2 Гб.
Zotero - безкоштовний інструмент з відкритим кодом для роботи з посиланнями, який працює як розширення до браузера Firefox. Дозволяє користувачам створювати власний бібліографічний список, імпортувати посилання з текстових файлів або баз даних, наявних в Інтернеті. Особливістю є автоматичне збереження разом з бібліографією повного тексту статті. Можливе налаштування російськомовного інтерфейсу.
Zotero дозволить:
- Імпортувати та зберігати бібліографічну інформацію з PDF-файлів, баз даних, каталогів бібліотек, веб-сайтів із знімками тощо.
- Миттєво створювати та форматувати текстові цитати та бібліографію.
- Синхронізуватися з сервером для зберігання вашої бази даних.
- Індексувати бази даних.
- Створювати ваш профіль online.
- Користуватися російськомовним інтерфейсом.
- Не вимагає для роботи постійного підключення до Інтернету.
- Ліміт безкоштовної книжкової полиці: 300 Мб.
«Grafiati» – це сервіс автоматичного оформлення бібліографічних посилань і створення списків використаних джерел.
Мета – дозволити користувачам – студентам, аспірантами, школярам, науковцям та іншим авторам – якісно оформлювати списки джерел до власних праць, не витрачаючи часу на дослідження нюансів кожного конкретного стилю цитування.
Сьогодні сервіс «Grafiati» надає можливість генерувати бібліографічні посилання та створювати списки використаної літератури за українськими та міжнародними стандартами в найновіших редакціях: ДСТУ 8302:2015, ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 (ВАК), APA (7th ed.), MLA (8th ed.), Chicago (17th ed., notes and bibliography), Chicago (17th ed., author-date), Harvard. Створені матеріали доступні в особистому кабінеті користувача, де їх можна редагувати, коригувати, копіювати та експортувати.
Цитування за всіма згаданими стилями цілком пристосоване до конкретної мови й країни: генерування посилань відбувається за тією мовою яку ви оберете, тому ви можете автоматично оформити список посилань для подання своєї публікації до українського, англійського, французького, італійського, іспанського або польського журналу.
Докладніще на сайті: www.grafiati.com.
22-07-2021 |
БІБЛІОТЕКА - НАУКОВЦЯМ |
НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕПОЗИТАРІЙ АКАДЕМІЧНИХ ТЕКСТІВ
Національний репозитарій — загальнодержавна розподілена електронна база даних, в якій накопичуються, зберігаються і систематизуються академічні тексти.
Призначення Національного репозитарію – зробити максимально доступною для суспільства наукову інформацію України і світу, що сприятиме розвитку освітньої, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, шляхом поліпшення доступу до академічних текстів та сприяння академічній доброчесності.
Власником Національного репозитарію є держава в особі МОН, яке визначає розпорядника Національного репозитарію і затверджує регламент. У липні 2018 року такий регламент було затверджено Міністерством освіти і науки України.
Докладніше
До національного репозитарію включаються наступні академічні тексти:
– дисертації на здобуття наукових ступенів та автореферати дисертацій;
– кваліфікаційні випускні роботи здобувачів вищої освіти;
– статті у наукових виданнях, у тому числі всі статті (сукупність статей), на підставі захисту яких присуджено науковий ступінь;
– монографії, у тому числі ті, на підставі захисту яких присуджено науковий ступінь;
– наукові видання;
– звіти у сфері наукової і науково-технічної діяльності;
– депоновані наукові роботи;
– підручники, навчальні посібники та інші науково- та навчально- методичні праці;
– публікації, розміщені авторами на Інтернет-платформах для обміну науковими публікаціями.
Національний репозитарій складається з центрального репозитарію, що підтримується розпорядником Національного репозитарію, і локальних репозитаріїв, що підтримуються інституціональними учасниками.
До Національного репозитарію включаються всі академічні тексти незалежно від дати їх створення та оприлюднення у визначеному регламентом порядку.
Розпорядник Національного репозитарію формує реєстр академічних текстів, який є відкритим та містить бібліографічні відомості про академічні тексти, що включені до центрального та локальних репозитаріїв, а також оприлюднені в електронній або паперовій формі.
Національний репозитарій надає відкритий доступ користувачам до інформації, що в ньому міститься, зокрема до реєстру академічних текстів, а також їх електронних версій та інших пов’язаних з ними даних, розміщених на умовах відкритого доступу, через офіційний веб-портал Національного репозитарію.
Нормативними документами передбачено, що з Національним репозитарієм можуть працювати різні категорії зацікавлених осіб, зокрема – «відвідувачі» та «користувачі».
Відвідувачі – фізичні особи, які за допомогою офіційного веб-порталу Національного репозитарію отримують відкритий доступ до реєстру академічних текстів і можливість користування інформацією без проходження процедури реєстрації (авторизації).
Користувачі – юридичні та фізичні особи, що пройшли процедуру реєстрації (авторизації). Вони мають можливість не лише ознайомитись з реєстром академічних текстів, але і з їх повними текстами, прочитати їх або зберегти на електронні носії інформації.
Перша черга НРАТ була введена в експлуатацію 27 грудня 2019 р.
Зараз репозитарій містить звіти у сфері наукової і науково-технічної діяльності (звіти НДДКР – проміжні та остаточні), дисертації та автореферати дисертацій.
База даних НДДКРіДР, доступна для ознайомлення у квітні 2021 року, становить 160,3 тис. звітів НДДКР (у т.ч. 105,5 тис. з 101,6 тис. з повними текстами). Контент НРАТ регулярно поповнюється за рахунок архівних матеріалів, наявних у розпорядженні ДНУ УкрІНТЕІ.
Докладніше: https://nrat.ukrintei.ua/